Září 2014

Jablečná buchta a dýňová polévka

14. září 2014 v 19:02 | Drahuš |  Jen tak...

Hezký nedělní večer,

měli jsme cestu do Mělníka, tak jme jí využili i k nákupu jablíček, brambor, cibule a dýně v jahodárně ve Vraňanech. V sezoně prodávají jahody, sazenice, kytičky. Teď nabízejí sazenice jahod, nějaké ovoce a zeleninu od českých pěstitelů.

Z jablek jsem upekla známou buchtu, tu máme rádi.


Tady je recept:
600g oloupaných a nahrubo nastrouhaných jablek
300g cukru krupice
400g hladké mouky
2 prášky do pečiva (já jsem nahradila jeden práškam do perníku)
1 vanilkový cukr
2 vejce

přidávám i kakao.

Pečeme cca na 180°C


A z dýně Hokaido jsem poprvé zkusila polévku. Recept jsem si vyhledala na netu, kde je jich spousta.
Polévky máme plný hrnecUsmívající se

Mějte pohodový týden a přeju trochu lepší počasí a vám na Moravě držím palce ať zvládnete tu vodu.

Drahuš.

Malá procházka po Milevsku

12. září 2014 v 12:00 | Drahuš |  Výlety
O dovolené jsme si udělali malý výlet do nedalekého Milevska. Musím říct, že se mi tu líbí a lidé tu mají vše dostupné a blízko. Ne jako v Praze- pro to musíte jet támhle , pro tamto zase jinam a najedete plno kilometrů. Všude samé megasuperhypermarkety a plno lidí. Líbí se mi malá města. Ale člověk nemůže mít všechno. Taťkova práce nás téměř před čtyřiceti lety přivála z Krušných hor do Prahy. Ale třeba nás zase jednou odvane...

Pohled na Kostel Sv.Bartoloměje z náměstí E.BenešeJeště pohled opačným směrem


Stará fara - barokní stavba z roku 1715 patřící Milevskému děknství do roku 1937. Dochovala se v původní podoběMilevská radnice, bohužel před ní probíhají nějaké opravy


Milevský klášter - premonstrátský klášter založený mezi lety 1186-1187 s Bazilikou Nanebevzetí Panny Marie


A je toho tu ještě více zajimavého, tak třeba někdy příště.

Ještě pohle do ulice


Přeju vám krásný víkend, ať ho strávíte s vašimi milými a u činosti, která vás baví a těší, když už počasí nebude asi nic moc.

Drahuš.Centrum řemesel a bylinné zahrady BOTANICUS v Ostré

11. září 2014 v 20:29 | Drahuš |  Výlety
Všechny vás zdravím po delší době. Byli jsme týden na dovolené na venkově a před odjezdem to bylo trochu hektické, no a potom se mi nějakou dobu nedařilo přihlásit na blog.

Ještě než jsme odjeli k manželovo rodině, navštívili nás přátelé z Německa. Společně jsme se jeli podívat do Centra řemesel Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem.Můžeme se zde seznámit s výrobou např. papíru, mýdla, svíček, je tu hrnčířská dílna, drátenická dílna,rýžoviště zlata a mnoho mnoho dalšího.
K byliným zahradám kromě jiného patří arboretum, užitková zahrada, hospodářská zvířata a včely atd. atd. Je toho opravdu mnoho a zajímavého i poučného.


Zvu vás na malou procházku.

Tipla jsem si to na obecní pec, je to destilační pec na získávání esenciálních olejů z rostlin.


Tady chovali králíkyTruhlárna


Vězení - za tři groše se můžete nechat natáhnout na skřipecUsmívající se.


Mýdlárna-tady to nádherně vonělo- levandulí, růží, pomerančem. Je to poctivá ruční práce. Mýdlo sice nevypadá moc esteticky, ale voní zajímavě.A má i hojivé účinky. Jezdí si pro něj stálí zákazníci.
Výroba svíček.A výsledné produkty - některé svíčky byly ozdobeny kvítky afrikánů, levandule, nebo lístky růží. Kroucené po prvním namočení knotu do vosku omotali na silnější drát, nechali zaschnout a sundali a potom opakovaně máčeli do vosku až do výsledné tloušťky.Abychom doplnili energii, usedli jsme do místní hodovny. Zdejší kuchařky nám udělali výborné palačinky s tvarohem a ovocem. MŇAMUsmívající se.


Také jsme si prošli nádhernou zahradu plnou bylinek, zajimavých stromů, květin, ovoce a zeleniny.I nějaká zvířátka jsme viděli, některá se na nás přišla podívat...Ve vesničce je možné si koupit za groše (1groš = 10Kč) i některé místní produkty (jsou tu levnější než v blízkém obchůdku), nebo si je i sám vyrobit, či řemeslo vyzkoušet.Pár suvenýrů na zkoušku, i něco na zub-rebarborový džem.


Chceme se do vesničky příští rok znovu podívat, až bude všechno v květu.

Děkuji vám za vaší návštěvu a komentíky. A opět se omlouvám za kvalitu fotek, foťáček zůstal domaPlačící tak to musel zvládnout mobil. Jó ta skleróza....

Mějte se krásněUsmívající se.